vineri, 18 iunie 2010

Slovenia - SUA 2 - 2! Show total

Desi mai toti credeau ca SUA se va impune in fata Sloveniei care in primul meci a castigat cu 1-0 meciul cu Nigeria insa dupa 45 de minute tabela arata 2 - 0 pentru Slovenia prin golul inscris de Birsa in minutul 13 printr-un sut de la distanta. Dupa acest gol SUA a contat mai mult in atac si au avut chiar sansa egalarii in minutul 40 cand Brecko a respins din fata lui Donova insa de inscris tot slovenii au inscris prin Ljubijankic, dintr-un contraatac venit in minutul 42 si nimeni nu prevedea ce se va intampla dupa pauza.

Dupa ratarea venita inaintea pauzei, Donovan reuseste sa inscrie printr-un sut fabulos la coltul scurt si meciul devenea interesant.In minutul 83 Michael Bradley, fiul selecţionerului, aduce egalarea dupa o greseala a apararii slovenilor.
Slovenia se afla pe primu loc in grupa C cu 4 puncte iar SUA e pe 2 cu 2 puncte ( depinde ce face Anglia cu Algeria).