marți, 8 septembrie 2009

CE Tineret: România învinge fără probleme Moldova

Naţionala mică a învins echipa similară a Moldovei cu scorul de 3-0. Elevii lui Săndoi au practicat un joc pragmatic, nu foarte spectaculos, Torje et comp. părând că pot marca atunci când vor.

Tricolorii mici au început tare meciul cu moldovenii. În minutul 12, A. Ionescu execută o lovitură liberă, Torje vine în viteză, trage pe jos în forţă, şi marchează pentru 1-0.
După încă 3 minute, cealaltă extremă a României, Ochiroşii primeşte o pasă de la colegul său de la Steaua, Ionescu, şi înscrie printre picioarele lui Chirinciuc.
La 3 minute după pauză, acelaşi Torje marchează ultimul gol al partidei. Găsit excelent la 16 m de Liviu Ganea, dinamovistul îl lobează pe portarul moldovean.
Naţionala mică încheie meciul cu o fază spectacol. Minutul 88, Ganea centrează excelent pentru Costea, craioveanul reia din foarfecă, şi portarul Chirinciuc respinge in extremis.

România acumulează 12 puncte din 4 meciuri şi se bate cu Rusia pentru primul loc al grupei 1, contând pentru calificarea la turneul final din 2011 din Danemarca.