luni, 7 septembrie 2009

HANDBAL: Steaua câştigă lejer derbyul cu Dinamo, 41-31 (19-12)

În prima etapă a campionatului naţional de handbal masculin, echipa Steaua MFA Bucureşti a învins eterna rivală, Dinamo Baumit, scor 41-31.
Meciul a avut loc în Sala Sporturilor din Chiajna, disputându-se fără spectatori, ca urmare a scandărilor împotriva federaţiei aduse de suporterii stelişti la partida din Cupa României.

Steliştii conduceau la pauză cu 7 goluri diferenţă, scor 19-12. Momentul decisiv al primei reprize a avut loc în minutul 12, atunci când, după 2 goluri rapide, roş-albaştrii au reuşit să preia conducerea meciului.
Repriza a doua a aparţinut roş-albaştrilor, care au condus şi la 15 goluri diferenţă, scorul final fiind 41-31.

Steaua MFA câştigă în prima etapă şi se instalează în fotoliul de lider al primei ligi masculine de Handbal.