duminică, 8 august 2010

Poli castiga derby-ul cu CFR

Poli Timisoara reuseste sa castige primul meci in aceasta editie de Liga 1. Victoria a venit in fata campioanei CFR Cluj care pana acum e pe locul 8 cu 4 puncte din 3 meciuri. Meciul a inceput cu Poli mai tot timpul in atac insa CFR a inscris prima prin Bjelanovici care profita de o greseala a lui Sepsi si deschide scorul in minutul 27. Dupa 3 minute, mai tot timpul contestatul Curtean egaleaza dupa respingerea lui Muresan. Dupa 8 minute Axente reuseste ce-l de-al 2-lea gol in Liga 1 si al patrulea de cand a revenit la Poli. Pana la pauza ambele echipe mai au cate o ocazie dar scorul ramane 2 - 1.

A doua repriza incepe cu intrarea urata a lui Muresan la Curtean, pentru care primeste cartonas galben. In minutul 55 Culio trimite un sut puternic insa Taborda respinge. In minutul 61 Curtean face dubla dupa sutul lui Axente respins de Nuno Claro direct in picioarele lui Curtean. In minutul 66 Mandorlini il schimba pe Deac cu Traore in speranta ca scandalul petrecut etapa trecuta il va motiva mai mult. In minutul 71 intra si jucatorul prezent la Campionatul Mondial, E. Kone. In minutul 79 intra si Zicu, care il inlocuieste pe Curtean. In minutele de prelungire E.Kone de dovedeste a fi o schimbare buna deoarece reuseste sa reduca din difereta printr-un lob peste Taborda. In urmatoarea etapa CFR Cluj intalneste pe Astra in timp ce Poli va juca in deplasare la Craiova.