sâmbătă, 30 octombrie 2010

Oţelul Galaţi-C.F.R.Cluj 1-1

Oţelul Galaţi-C.F.R.Cluj 1-1(0-0).Au marcat:Iorga(58')/Peralta (90').

La Galaţi a avut loc cel de-al treilea meci al celei de-a treisprezecea etape a Ligii 1 ediţia 2010-2011 la fotbal,meci care a opus echipele Oţelul Galaţi şi C.F.R.Cluj.După un meci disputat, spectaculos,meciul s-a terminat egal,scor 1-1(0-0),datorită golurilor marcate de Iorga(58')pentru Oţelul Galaţi,respectiv Peralta(90')pentru C.F.R.Cluj.Ce s-a întâmplat în acest meci?În minutul 30 cei de la C.F.R.Cluj marchează un gol perfect regulamentar prin Lacina Traore,dar arbitrul Istvan Kovacs l-a anulat pentru un fault la portar numai de el văzut.În minutul 38 Grahovac nu reţine o centrare,Culio trimite spre poartă,dar Sergiu Costin scoate de pe linia porţii.În minutul 40 Viglianti trimite un şut superb de la 30 de metri,lateral dreapta, Stăncioiu respinge în corner,la pauză scorul fiind 0-0.

În minutul 58 Iorga de la Oţelul Galaţi deschide scorul cu un şut în cros,la vinclu, scorul devenind 1-0.În minutul 69 Traore de la C.F.R.Cluj este eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonaş galben, lăsându-şi echipa în 10 jucători.În minutul 74 Giurgiu vede al doilea cartonaş galben în două minute şi este eliminat,Oţelul Galaţi rămânând şi ea în 10 jucători,egalitatea numerică fiind din nou restabilită pe teren.În minutul 80 Bud centrează în careu, Culio recentrează pentru Bjelanovici care şuteaza,dar Grahovac scoate de sub bară.În minutul 80 Veloso este eliminat şi el pentru o intrare foarte dură la Antal,echipa clujeană rămânând în 9 jucători.În minutul 90 Peralta egalează cu o lovitură de cap din interiorul careului,din 6 metri,aducând un punct meritat C.F.R.- ului,după cum s-a desfăşurat partida,ba meritau chiar victoria, dacă arbitrul Istvan Kovacs nu-şi dădea din nou în petec, anulându-le un gol valabil celor de la C.F.R.Cluj în minutul 30 al partidei.

Oţelul Galaţi cu acest egal face 30 de puncte şi rămâne pe locul 1 în clasamentul Ligii 1 sezonul 2010-2011,în timp ce C.F.R.Cluj,cu acest egal face 16 puncte şi ocupă temporar locul 10 în clasamentul Ligii 1 sezonul 2010-2011.