duminică, 26 aprilie 2009

Bundesliga-Etapa 29

Etapa cu numarul 29 din prima liga germana de fotbal a gazduit doua derby-uri si anume cele dintre Bayern Munchen si Schalke 04,respectiv Borussia Dortmund-Hamburg SV.Insa marile surprize ale etapei au fost infrangerile pe teren propriu a lui Leverkusen in fata lui Karlsruhe,respectiv infrangerea din deplasarea de la Cottbus a lui Wolfsburg.

Hoffenheim-Hertha Berlin 0-1 Hertha inca spera la titlu

Echipa berlineza a avut un meci dificil in deplasarea de la Hoffenheim,o echipa care dupa startul fabulos de sezon a ajuns la mijlocul clasamentului.Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 41 de catre Ebert,gol ce a adus o victorie vitala echipei lui Max Nicu in lupta pentru titlu.Hertha urca pe locul 2 in timp ce Hoffenheim ramane pe locul 8.

Bayer Leverkusen-Karlsruhe 0-1 Ultima clasata invinge la Leverkusen!!!

Cei din Leverkusen sperau sa profite de pasul gresit facut de Hoffenheim,sa invinga pe Karlsruhe si sa urce pe locul 8.Insa oaspetii au jucat neasteptat de bine si au reusit sa invinga prin golul din minutul 70,gol marcat de Langkamp.Scor final 0-1 pentru Karlsruhe care ramane pe ultimul loc in clasament,insa cu speranta ca va reusi in extremis sa evite retrogradarea.

Bayern Munchen-Schalke 04 0-1 Derby cu scandal castigat de Schalke!!!

Bayern Munchen trebuia neaparat sa invinga ca sa se mentina in apropierea liderului Wolfsburg,insa au avut de infruntat o echipa puternica si anume pe Schalke 04.In minutul 21 Altintop inscrie pentru Schalke unicul gol al meciului.Totusi meciul a fost unul tensionat cu doua eliminari de fiecare parte:Jones la oaspeti,respectiv Ribery la gazde,ambii eliminati pentru al doilea cartonas galben primit.Bayern pierde 3 puncte pretioase in lupta pentru titlu in timp ce Schalke inca spera la o calificare in Europa League.

Borussia Dortmund-Hamburg 2-0 Gazdele se impun usor.

Un alt meci interesant a fost cel dintre Dortmund si Hamburg.Oaspetii vroiau o eventuala victorie pentru a-i egala pe cei de la Wolfsburg,gazdele pentru a spera in continuare la o participare in Europa League.Cei care au dominat au fost cei din Dortmund.Apararea lor a facut fata cu brio in fata cuplului croat Petric-Olic.Kehl a inscris in prima repriza in minutul 32,iar pe finalul meciului Frei a inchis tabela la 2-0 pentru gazde.HSV coboara pe 5 insa inca spera la primul loc in clasament.

Hannover-Cologne 2-1 Andreasen aduce victoria gazdelor.

Acesta a fost un meci intre doua vecine de clasament,ambele echipe fiind in jumatatea a II-a a clasamentului.”Dubla” lui Andreasen a adus victoria celor de la Hannover care se indeparteaza de zona retrogradabila a clasamentului.Pentru oaspeti Novakovic a inscris golul de onoare.

VFB Stuttgart-Eintracht Frankfurt 2-0 Svabii spera la titlu!!!

Stuttgart a avut un meci facil contra celor de la Frankfurt meci in care ei au impus jocul.Cacau deschide scorul in minutul 33 iar in minutul 48 Gomez dubleaza avantajul svabilor si inchide tabela la 2-0 pentru gazde.Astfel Stuttgart se apropie la doar 3 puncte de primul loc in Bundesliga iar in acest moment obiectivul svabilor de a participa in Champions League pare unul realizabil.

Werder Bremen-VFL Bochum 3-2 Gazdele revin de la 0-2 si castiga!!!!

Werder Bremen a avut un sezon foarte slab,ocupand in prezent un loc la mijlocul clasamentului.Meciul a inceput foarte prost pentru gazde,datorita dublei lui Sestak din prima repriza(goluri in minutele 16 si 44).Insa in repriza secunda cei din Bremen isi revin si puncteaza de trei ori prin Almeida(min 54),Naldo(min 70) si Diego(min 79).Bremen ramane pe locul 10 cu aceasta victorie.

Energie Cottbus-Wolfsburg 2-0 Wolfsburg pierde lamentabil sansa de a se distanta de locul 2

Era clar inaintea acestui meci ca principala favorita la victorie era Wolfsburg,in conditiile in care echipa de pe locul 1 infrunta penultimul loc din clasamentul primei ligi germane.Golurile marcate de Rangelov si Skela au adus o victorie nesperata gazdelor care inca spera la evitarea retrogradarii.De parte cealalta este o mare dezamagire pentru elevii lui Magath care ar fi putut sa se distanteze la 5 puncte de locul 2.

Borussia Monchengladbach-Arminia Bielefeld 1-1 O remiza ce nu ajuta pe nimeni

Acest meci a fost un”derby” al retrogradarii,fiecare echipa sperand sa obtina victoria pentru a scapa din zona retrogradabila a clasamentului.Pentru gazde a marcat Matmour(min 13) iar pentru oaspeti Tesche(min 33).Scor final 1-1,un egal ce nu avantajeaza pe nici pe Monchengladbach nici pe Arminia.