luni, 27 aprilie 2009

Primera Division-Etapa 33

Etapa cu numarul 33 din prima liga spaniola a gazduit doua meci foarte interesante,derby-uri ale fotbalului spaniol.Valencia a trebuit sa infrunta acasa pe Barcelona,in timp ce Sevilla a trebuit sa infrunte Real Madrid.Cu doar 4 etape inainte de finalul campionatului Barcelona ramane principala favorita la titlu insa urmeaza “El Clasico”,in care daca “albii” castiga atunci pot recupera diferenta fata de catalani.

Valencia-Barcelona 2-2 Show total pe Mestalla!!!

Valencia a avut de infruntat un adversar foarte puternic,ocupanta primei pozitii in clasament,Barcelona.Messi deschide scorul in minutul 24 insa Maduro si Hernandez inscriu fiecare cate un gol si Valencia intra la pauza cu un avantaj minim scor 2-1.Repriza secunda gazdele au incercat sa forteze si sa inscrie un al treilea gol care sa le asigure victoria.Insa catalanii egaleaza prin Henry in minutul 86 si salveaza un punct pentru Barcelona care ramane pe primul loc.

Getafe-Villareal 1-2 Getafe la doar 2 puncte de primul loc retrogradabil

Echipa lui Contra a avut de disputat un meci cu un Villareal in forma,echipa ce inca spera sa prinda un loc de Champions League.Meciul a fost unul tensionat cu un eliminat de fiecare parte:Rafa la gazde si Angel la oaspeti.Pentru Getafe a marcat Moral in minutul 82 din penalty.La Villareal Capdevilla a inscris in minutul 16 si Llorente in minutul 43.

Recreativo Huelva-Mallorca 2-4 Meci plin de cartonase la Huelva

Recreativo avea nevoie disperata de o victorie contra celor din Mallorca.Insa oaspetii au fost cei care au dictat tonul meciului si la sfarsit au castigat meritat,intr-un meci cu foarte multe cartonase galbene.Pentru gazde au punctat Sisi si Camunas,iar pentru oaspeti Marin,Arango,Castro si Keita.Numai in acest meci au fost acordate 10 cartonase galbene,Castro fiind eliminat pentru 2 “galbene” primite.

Sevilla-Real Madrid 2-4 Madrilenii inca spera la titlu!!!

Juande Ramos se reintorcea la Sevilla,insa in postura de antrenor al lui Real.Echipa sa trebuia sa castige pentru a profita de pasul gresit facut de Barcelona la Valencia,unde catalanii au remizat,scor 2-2.Renato a deschis scorul in minutul 17,apoi Raul a marcat un hat-trick.Capel inscrie golul doi al andaluzilor,insa pe final Marcelo inchide tabele la 4-2 pentru Real Madrid care inca spera la titlu de campioana,mai ales ca urmeaza etapa viitoare “EL CLASICO”.

Celelalte rezultate:

Malaga-Deportivo La Coruna 1-1(Luque min 32/Sergio min 50)

Almeria-Numancia 2-1(Uche min 6,Soriano min 42/Goiria min 81)

Athletic Bilbao-Racing Santander 2-1(Llorente min 17,Lopez min 41/Pinillos min 56).

In acest meci au fost 5 eliminati Yeste,Orbaiz la gazde,Marcano,Pinillis si Pereira la oaspeti.16 CARTONASE GALBENE si un cartonas rosu direct primit de Orbaiz,in total 17 cartonase intr-un singur meci!!!.

Espanyol-Betis Sevilla 2-0(Garcia min 4,Martinez min 83)

Valladolid-Osasuna 0-0

Atletico Madrid-Sporting Gijon 3-1(Forlan min 27,Simao min 41,Aguero min 46/Bilic min 47)