duminică, 26 aprilie 2009

Vitesse Arnhem-Utrecht 6-1,scorul etapei in Eredivisie

Echipa lui Mihai Nesu,FC Utrecht,pornea favorita la castigarea meciului cu Arnhem.Prima repriza nu a fost una spectaculoasa,doar cu un gol marcat de Hofs pentru oaspeti marcat in minutul 46,in prelungirile primei reprize.Insa repriza secunda a fost una dominata categoric de oaspeti care au marcat de inca cinci ori prin Claudemir(min.61 si 62),Verbaegh(min.65),Buttner(min.84),Struijk (min.88).Golul de onoare al oaspetilor a fost marcat de catre Somers in minutul 70.

In derby-ul din Eredivie campioana Alkmaar a terminat la egalitate,scor 1-1 meciul cu Ajax Amsterdam,meci jucat pe Amsterdam Arena.Lens a marcat pentru oaspeti in minutul 23.Suarez a fost "inger si demon" pentru lancieri care din doua panalty-uri nu a inscris decat o singura data,ratand astfel ocazia unei victorii de orgoliu contra unei mari rivale.

PSV Eindhoven nu a avut probleme in deplasarea contra lui Heracles Almelo,impunandu-se cu scorul de 2-0,goluri marcate de Dzsudzsak(min.22) si Koevermans(min.76).

Celelalte rezultate au fost:

Sparta Rotterdam-De Graafschap 0-0

Roda Kerkrade-FC Volendam 1-1(Bodor min 26/Platje min 83)

NEC Nijmegen-NAC Breda 2-3(Schøne min 45 si 56/Kwakman min 45,Boukhari min 47,Luring min 90)

SC Heerenveen-FC Twente Enschede 1-1(Henrique min 77/Janssen min 90)

ADO Den Haag-Feyenoord 2-3(Derickj min 61,Knopper min80/Tomasson min 64 si 75,Makaay min 82)

FC Groningen-Willem II Tilburg 0-0