joi, 30 aprilie 2009

Un singur gol marcat in semifinalele Champions League

Barcelona-Chelsea 0-0-----Londonezii au obtinut egalul dorit-----

Atmosfera a fost fantastica pe Camp Nou unde peste 90.000 de suporteri si-au sustinut favoritii contra meciului cu Chelsea.Guardiola a avut dreptate cand a declarat faptul ca o sa fie un meci inchis si ca returul din Londra va fi decisiv.Echipa lui Hiddink a jucat foarte prundent,a practicat un joc inchis precum o echipa italieneasca.Messi a incercat in repetate randuri sa treaca de apararea “albastrilor” insa nu a parut in cea mai buna forma a sa.Daniel Alves,Iniesta sau Xavi au trimis repetat suturi foarte puternice insa de la mare distanta.Drogba rateaza o imensa ocazie de a marca in prima repriza,insa Valdez s-a dovedit providential aparand in doua randuri si salvadu-si echipa de la primirea unui gol.In repriza secunda Marquez s-a accidentat grav la genunchiul stang si va rata restul sezonului.Scorul final este 0-0,insa este un rezultat foarte periculos pentru Chelsea,in conditiile in care Barca nu are nevoie decat de un gol pentru a transa meciul.Intre timp pentru catalani urmeaza “El Clasico”,in care trebuie sa castige cu “galacticii” pentru a fi siguri de titlu in acest sezon.

Manchester United-Arsenal 1-0-----O’Shea aduce victoria pentru United

Manchester pornea favorita la castigarea acestui meci,mai ales ca jucau acasa.Arsenal a avut numeroase probleme legate de lotul echipei multi jucatori fiind accidentati:Van Persia,Rosicky,Clichy sau Gallas.Wenger nu a putut sa conteze nici pe “tunarul momentului” Arshavin,acesta neavand dreptul sa joace pentru londonezi.O’Shea marcheaza in minutul 17 dupa o centrare deviata de catre Silvestre,un fost jucator al lui Manchester”.Apoi Tevez,Rooney si Ronaldo au avut ocazii foarte mari de a marca,insa Almunia a aparat excelent,fiind omul meciului pentru Arsenal.Scor final 1-0 pentru Manchester,care inca nu poate rasufla usurata in conditiile in care returul se va juca pe Emirates.