luni, 20 aprilie 2009

SERIE A-Retrospectiva etapei 32

Etapa cu numarul 32 a gazduit un derby clasic al fotbalului italian si anume cel dintre Juventus Torino si Inter Milano.Se poate spune deja ca Inter este campioana Italiei,dat fiind faptul ca are 10 puncte in fata principalelor urmaritoare:Milan si Juventus.La subsolul clasamentului 4 echipe se zbat pentru evitarea retrogradarii:Torino,Bologna,Lecce si Reggina.

Genoa-Lazio 0-1 Genovezii rateaza ocazia de a se departa la 5 pct de Fiorentina!!!

Despre Genoa se poate spune ca a avut un sezon exceptional.Momentan are reale sanse de a prinde locul 4,loc ce duce in preliminariile Ligii Campionilor.Gazdele au avut de infruntat o echipa dificila si anume pe Lazio,echipa care a avut un sezon modest pana acum.Zarate a fost cel ce a adus victoria echipei sale prin golul din minutul 65.Astfel Lazio urca pe locul 9,in timp ce Genoa ramane pe locul 4.

Juventus-Inter 1-1 Torinezii obtin remiza pe final de meci!!!

Chiar si daca ar fi castigat acest meci diferenta dintre milanezi si cei din Torino ar fi fost de 7 puncte.Inter inscrie in repriza secunda prin Balotelli in minutul 64.In minutul 76 cei de la Juventus raman in 10 oameni dupa ce Tiago vede cartonasul rosu direct.Pe final Grygera inscrie “un gol al consolarii” pentru gazde si scorul se incheie la egalitate 1-1.
Diferenta dintre cele doua echipe ramane neschimbata,insa Milanul o egaleaza pe Juve la numarul de puncte si se anunta o lupta stransa pentru locul 2.

Milan-Torino 5-1 Inzaghi marcheaza un hat-trick
Milanul a pare sa creasca in joc de la meci la meci.Echipa antrenata de Ancelotti a avut de infruntat o echipa aproape retrogradata ce nu le-a pus probleme in joc.Inzaghi pare in mare revenire de forma dupa ce a inscris aseara un hat-trick(goluri in minutele 13,37 si 60).A mai marcat Kaka(min.68 din penalty) si Ambrosini in minutul 90.Pentru oaspeti golul de onoare a fost marcat de catre Franceschini in minutul 80.Astfel Milan profita de pasul gresit facut de Juventus si urca pe locul 2 al clasamentului,insa fiind la egalitate de puncte cu echipa antrenata de Ranieri.

Celelalte rezultate au fost:

AS Roma-Lecce 3-2(Totti/min 3 si 59 penalty,Brighi/min 13---Munari/min 31,Papadoupulos/min 55)

Atalanta-Reggina 0-1(Ceravolo/min 40)

Cagliari-Napoli 2-0(Jedda/min 5,Lazzari/min 90)

Catania-Sampdoria 2-0(Mascara/min 39 penalty,Martinez/min 48)

Palermo-Bologna 4-1(Belleri autogol/min 6, Kjær/min44,Succi./min 63,Cavani/min 90---Di Vaio/min 84)

Siena-Chievo 0-2(Pellsier/min 22 si 48)

Udinese-Fiorentina 3-1(Asamoah/min 9,D’Agostino/min 47 penalty si 69---Dainelli min 67)