luni, 20 aprilie 2009

Bundesliga-Retrospectiva etapei 28

Etapa cu numarul 28 din prima liga din Germania a gazduit un derby interesant si anume cel dintre liderul la zi din Bundesliga,Wolfsburg si Bayer Leverkusen,o echipa ce a avut pana acum un sezon modest si spera doar la o eventuala calificare in Europa League.Un alt derby poate fi considerat duelul dintre Hertha Berlin si Werder Bremen,meci in care Maximilian Nicu a jucat pentru gazde.

Schalke 04-Energie Cottbus 4-0 Gazdele se impun lejer!
Schalke a avut de disputat pe teren propriu un meci facil contra unei candidate la retrogradare si anume echipa romanilor Burca si Jula,Energie Cottbus.Gazdele incep tare meciul si deschid scorul in minutul 4 prin Pander.In minutul 23 Altintop inscrie si dubleaza avantajul celor de la Schalke.Repriza secunda a decurs precum prima cu alte doua goluri inscrise de catre Jones(min.60) si Kuranyi(min.88).Datorita prestatiei modeste a echipei oaspete,sefii de la Cottbus au luat decizia surprinzatoare de a le returna banii suporterilor ce au venit in deplasarea de la Gelsenkirchen.Schalke urca pe locul 6,Cottbus ramane penultima in clasament.

FC Cologne-VFB Stuttgart 0-3 Gomez marcheaza un hat-trick pentru svabi!
Echipa lui Marica avea mare nevoie de cele 3 puncte din deplasarea de la Koln,pentru a prinde un loc de Europa League.Despre Marica nu se poate spune ca a jucat rau,insa omul meciului a fost fara indoiala Mario Gomez care a marcat toate cele trei goluri in minutele 16,55,71.Cei de la Cologne raman in a doua parte a clasamentului,pe locul 12,in timp ce Stuttgart ramane pe locul 5.

Arminia Bielefeld-Bayern Munchen 0-1 Toni aduce victoria lui Bayern!

Bayern avea nevoie disperata de victorie pentru a mai putea spera la titlul din Bundesliga.Meciul a fost unul cu putine faze importante de poarta.In repriza secunda Luca Toni marcheaza unicul gol al meciului in minutul 64 si aduce o victorie deosebit de importanta lui Bayern care ramane pe 2 in spatele lui Wolfsburg.Echipa lui Vlad Munteanu ramane in zone rosie a clasamentului,pe locul 15.

VFL Bochum-Borussia Dortmund 0-2

Borussia pornea ca favorita la castigarea acestui meci si dorea cele 3 puncte puse in joc pentru o eventuala accedere in Europa League.Oaspetii au dominat jocul inscriid prin Owomoyela in minutul 11 si prin Valdez in minutul 54.Bochum ramane la o distanta sigura de primul loc retrogradabul insa 5 puncte reprezinta un avantaj fragil.

Karlsruhe-Hoffenheim 2-2 Hoffenheim se impiedica de ultima clasata!

Oaspetii aveau nevoie de victorie astazi pentru a spera la participarea intr-o cupa europeana.Dupa un start fantastic de sezon,cand au fost vreme de etape bune lideri in Bundesliga ,cei de la Hoffenheim au pierdut multe puncte valoroase,fapt ce a adus-o pana pe locul 8.Oaspetii incep bine si inscriu in minutul 28 prin Salihovic,insa gazdele egaleaza,Fries cinci minute mai tarziu.Taber o readuce pe Hoffenheim in avantaj dupa ce marcheaza golul de 2-1.Insa Federico inscrie golul egalarii in minutul 65 stabilind rezultatul final 2-2,rezultat ce nu ajuta nicio echipa.Karlsruhe e mai mult ca sigur retrogradata,iar Hoffenheim inca spera la Europa League.

Wolfsuburg-Bayer Leverkusen 2-1 Echipa lui Magath ramane lider!
Gazdele au avut de infruntat un adversar dificil si anume pe Leverkusen care a avut un sezon modest pana acum.”Dubla” lui Grafite a fost cea care a adus victoria lui Wolfsurg,goluri inscrise in minutele 23(penalty) si 85,in timp ce Leverkusen a marcat prin Kroos(min 53).Scorul se incheie 2-1 pentru gazde care raman pe primul loc la 3 puncte de Bayern.

Eintracht Frankfurt-Borussia Monchengladbach 4-1 Gazdele obtin o victorie facila!
Cei din Frankfurt au avut un meci facil de disputat contra unei candidate certe la retrogradare si anume Monchengladbach.Gazdele au punctat prin Meier(min 40),Liberopoulos(min 47),Russ(min 80) si Fink(min 89).Oaspetii au marcat golul de onoare prin Daems,gol in minutul 75 marcat din penalty.Scor final 4-1 pentru cei din Frankfurt care se departeaza de zona retrogradabila a clasamentului.

HSV-Hannover 2-1 Victorie cu emotii pentru Hamburg!

Gazdele trebuiau sa castige astazi pentru a spera in continuare la titlul de campioana.Petric marcheaza doua goluri pentru HSV in minutele 2 si 52.Insa oaspetii dau semne de revenire si marcheaza in minutul 70 prin Forsell din penalty.Pe final acelasi Forsell putea sa restabileasca egalitatea,insa sutul sau trece putin pe langa bara.Prin aceasta victorie Hamburg ramane pe 3 la egalitate de puncte cu Bayern si inca spera la titlu.De partea cealalta Hannover trebuie sa traga tare sa ramana in prima liga germana.

Hertha BSC-Werder Bremen 2-1 Berlinezii inving greu in derby!

Echipa romanului Maximilian Nicu a trebuit sa infrunte o echipa solida a celor din Bremen,echipa semifinalista in actuala editia de cupa UEFA.Meciul incepe prost pentru Hertha,oaspetii deschizand scorul prin Mertesacker in minutul 43.Insa in repriza secunda gazdele joaca mult mai bine si reuseste sa invinga prin golurile lui Simunic(min 71) si Rafael(min 87).Scor final 2-1 pentru berlinezi care inca spera la titlu,fiind la 5 puncte de lider.Werder ramane pe un modest loc 10.