duminică, 12 decembrie 2010

Borussia Dortmund invinge din nou

Borussia Dortmund a restabilit diferenta de 11 puncte fata de locul 2 dupa victoria (2-0) reusita acasa impotriva celor de la Werder Bremen. Dupa 11 etape Dortmund are 43 de puncte, 14 victorii, 1 egal si o infrangere.

Liderul din Bundesliga ramana neinvins din prima etapa cand au pierdut cu Leverkusen. In aceasta etapa au invins pe Werder Bremen cu 2-0. Celor de la Dortmund le-a trebuit doar 9 minute pentru a inscrie, Nuri Sahin reusind un super gol din lovitura libera. In minutul 70 a venit si golul de 2-0 inscris de Kagawa, care le-a asigurat victoria si cele 3 puncte celor de la Dortmund.

Echipa de pe locul 2, Bayer  Leverkusen a invins cu 4-2 pe Hamburg si ramane pe locul 2 la 1 punct distanta de ultimul loc de pe podium ocupat de Hannover care a invins (2-1) pe Stuttgart.
Bayern Munchen a invins (3-0) pe St Pauli, Altintop inscriind primul gol in minutul 16 inaintede penalty-ul transformat de Philipp Lahm in minutul 72. Golul de 3-0 a fost inscris de francezul Ribery in minutul 79.