duminică, 3 mai 2009

Barcelona triumfa pe Bernabeu

In etapa cu numarul 33 din Primera Division Real Madrid a trebuit sa infrunte in derby-ul clasic spaniol pe eterna sa rivala F.C Barcelona,meci ce s-a disputat pe arena Santiago Bernabeu din Madrid.Gazdele sperau sa castige acest meci pentru a se apropia la doar un punct de catalani.Insa lucrurile au stat cu totul altfel pe teren.Elevii lui Guardiola au atacat inca din primul minut.In minutul 14 insa "galacticii" preiau conducerea jocului si inscriu prin Higuain.La doar 3 minute Henry egaleaza scorul si in minutul 20 Puyol o aduce pe Barca in avantaj.Din acest moment cei de la Real au fost complet dominati de echipa oaspete.In minutul 35 Messi ducea scorul la 3-1 iar Barcelona se putea considera deja invingatoarea acestui meci.Sergio Ramos inscrie un gol ce aducea sperante fanilor madrileni,in minutul 56.

Catalanii au inceput din acest punct sa atace in valuri,punand o presiune fantastica pe "galactici".Au urmat inca trei goluri marcate de catre Henry(min.58),Messi(min.75) si Pique(min.82).Scor final 6-2 pentru Barca,un rezultat care a confirmat faptul ca Barca joaca cel mai spectaculos si eficient fotbal din lume dar si ca Guardiola este un antrenor mare.Barca se poate considera deja campioana distantandu-se la 7 puncte de locul 2 ocupat de real,acumuland pana acum 85 de puncte.

Rezumatul meciului Real-Barcelona:

In celelalte meciuri disputate aseara Sevilla a invins cu 2-0 in deplasarea de la Villareal(goluri Fabiano min.58 si Kanoute min.85),iar Numancia a invins pe teren propriu pe Malaga cu acelasi scor(goluri Moreno min.2 si Pino min.61).