vineri, 8 mai 2009

Werder Bremen-Sahtior,finala cupei UEFA

Aseara s-au decis finalistele ultimei editii de cupa UEFA,meci ce se va disputa in Istanbul.Mircea Lucescu a reusit sa o califice pe Sahtior in meciul 100% ucrainean cu rivalii de la Dinamo Kiev.Dupa un 1-1 important de la Kiev,elevii lui Lucescu s-au impus la limita,cu scorul de 2-1(Jadson min.17,Ilsinho min.89/Bangoura min.47),calificandu-se astfel dupa un scor general de 3-2 pentru echipadin Donetsk.

Werder Bremen a facut un meci fantastic in deplasarea de la Hamburg.Desi elevii lui Jol castigasera cu 1-0 la Bremen si plecau ca favoriti la calificare,au fost invinsi de un Werder extrem de ofensiv si spectaculos.In minutul 13 Olic deschidea scorul iar Hamburg parea deja calificata.Insa Diego a jucat excelent in acest meci si a egalat in minutul 29.Repriza secunda a fost dominata complet de catre oaspeti care preiau conducerea scorului prin golul lui Pizzaro din minutul 66.In minutul 83 Bauman marcheaza un golul calificarii pentru cei din Bremen.Patru minute mai tarziu Olic reuseste "dubla",dar era prea tarziu pentru ca Hamburg sa mai inscrie inca un gol.

Rezumatul video:

O veste buna pentru Lucescu este ca Diego va lipsi in finala,datorita cartonasului galben primit de Diego in meciul cu HSV.Traseul celor doua echipe pana in finala:

Sferturi>>Sahtior-O.Marseille 4-1
Semifinale>>Sahtior-Dinamo Kiev 3-2(scorurile sunt la general)

Sferturi>>Werder Bremen-Udinese 6-4
Semifinale>>Werder Bremen-Hamburg SV 3-2(scorurile sunt la general)

Aceasta va fi ultima editie de cupa UEFA,urmand ca la anul sa fie inlocuita de Europa League.