EPL Sezonul 08/09 : Manchester United Campioana !

Anglia . Etapa 38 :
Aston Villa - Newcastle 1-0 (Duff '36 -aut.)
Hull City - Manchester United 0-1 (Gibson '24)
Sunderland - Chelsea 2-3 (Richardson '54, Jones '90 / Anelka '47, Kalou '74,'86)
West Ham - Middlesbrough 2-1 (C.Cole '33, Stanislas '56 / O'Neil '50)
Arsenal - Stoke 4-1 (Beattie '10 -aut., Van Persie '16, '41-pen., Diaby '18 / Fuller '31 -pen.)
Manchester City - Bolton 1-0 (Richards '11)
Wigan - Porsmouth 1-0 (Rodallega '26)
Fulham - Everton 0-2 (Osman '45, '88)
Liverpool - Tottenham 3-1 (Torres '31, Hutton '62-aut., Benayoun '81 / Keane '77)

Arsenal 4 - 1 Stoke City

Arsenal : A. Diaby, A. Arshavin, A. Song, B. Sagna, C. Fabregas, Denilson, K. Gibbs, K. Toure, R. van Persie, T. Walcott, V. Mannone
Stoke City: Abdoulaye Faye, C. Dickinson, G. Whelan, J. Beattie, L. Lawrence, R. Delap, R. Fuller, R. Shawcross, S. Diao, S. Simonsen, A. Wilkinson

Dupa un meci fara miza, Arsenal a reusit totusi ceva: sa termine sezonul 08-09 intr-o nota semi-optimista, aceasta partida aratandu-le faniilor ca la anul pot ataca titlul. Dupa ce in tur Stoke a prins si executat un Arsenal mort, dupa doua goluri trase la indigo ambele venite de la aruncari extrem de lungi de la margine marca Delap. Istoria de pe Britannia Stadium insa nu avea sa se repete, trupa galezului Pulis vazandu-se condusa inca din minutul 10 cand J. Beattie si-a bagat mingea in poarta dupa o centrare ratata. Nu trecuse mai mult de sase minute, iar Arsenal primise o lovitura de departajare la un fault comis asupra olandezului Robin Van Persie, acelasi persie trimite mingea la semi-inaltime, langa bara . 2-0. Dupa inca 2 minute Diaby inscrie cu o superba lovitura de cap dupa o centrare din lovitura libera a aceluiasi Robin Van Persie. Minutul 31 avea sa aduca un penalty si pentru oaspeti care si-au inscris golul de onoare prin Fuller. 10 minute dupa RVP avea sa inchida tabela acestui meci : 4-1. 41 de minute de fotbal, 49 de relaxare. Din minutul 41 pana la finalul jocului s-a simtit gustul vacantei, jucatorii celor doua echipe asteptand parca terminarea meciului pentru a iesi la o bere impreuna.

Aston Villa 1 - 0 Newcastle United

Aston Villa: S. Petrov, A. Young, B. Friedel, C. Cuéllar, C. Davies, C. Gardner, G. Agbonlahor, G. Barry, J. Carew, J. Milner, N. Shorey.
Newcastle U. : D. Duff, D. Guthrie, F. Coloccini, K. Nolan, M. Viduka, . Butt
O. Martins, P. Løvenkrands, S. Harper, D. Edgar, S. Taylor

O zi neagra pentru Newcastle, si nu numai. Sezonul 09-10 o va gasi pe frumoasa echipa din nordul Angliei in Championship. Alan Shearer inainte cu 3 etape spera la o salvare eleganta din zona "rece". Newcastle a jucat foarte frumos in meciul cu Boro, demonstrand ca isi merita locul in prima divizie. A urmat un joc la fel de sec si de slab, la fel ca cel de azi, 0-1 cu Fulham, cand echipa nu a jucat nimic desi pe teren era alineata cea mai ofensiva echipa posibila. Ultimul tren avea sa vina azi contra celor de la Vila care ii linisteau pe cei de la Hull anuntand ca isi vor apara sansele corect. Asa si avea sa fie, Villa jucand doar pentru 500 de mii de euro, aceasta fiind diferenta de bani acordata de Premier League intre locul 5 si 6. Pana la urma avea sa piarda si acesti bani, dar asta e o alta poveste. Fanii cotofenelor plangeau la sfarsitul meciului, dar degeaba, echipa lor nu a jucat nimic azi, Shearer nu i-a putut determina pe jucatori sa joace "macar" cu inima. Nici o schema tahtica, nici o idee, nimic! "Asta nu e Newcastle !" si-au spus fanii cotofenelor si sunt deacord cu ei, dar asa e cand schimbi 3 manageri pe parcursul unui an, intr-un campionat in care continuitatea e litera de lege. Agbonlahor in minutul 3, Taylor in minutul 10, Gordon in 80 sau ocazia antologica a lui Carew din ultimele minute au scapat-o pe Newcastle de o rusine si mai mare. Singurele ocazii de gol ale lor au fost consumate in minutul 8, de un Viduka greoi si de Duff in minutul 12, printr-o deviere în propria poartă.