joi, 21 mai 2009

Targovistea, din nou campioana!

Joi, echipa de baschet feminin, MCM Targoviste avea nevoie de inca o victorie, dupa 2-o la general. A castigat, dupa 2 ani de asteptare, cel de-al 8 titlu de campioana din istorie!

Impinsa de la spate de o galerie extraordinara, fetele lui Marian Tanase si-au adjudecat primul sfert: 19-16, desi jucatoarele de la Sf. Gheorghe se instalasera la conducere in primele minute.

Sfertul 2 a fost castigat tot de Targoviste, diferenta la pauza fiinde de 4 puncte, 35-31.

Monica Brosvovski-Boriga si compania au marit in startul reprizei a 3-a diferenta la 10 puncte, si, desi jucatoarele de la Sf. Gheorghe au incercat din rasputeri sa se apropie, diferenta a ramas neschimbata si la sfarsitul reprize, 61-51.

Constiente de importanta partidei, gazdele au marit diferenta inca din primele minute din ultimul sfert, la 16 puncte. Inteligente, au tinut de rezultat pana la final, 84-65, iar trofeul ajunge din nou dupa 2 ani la Targoviste!