miercuri, 13 mai 2009

Bundesliga-Retrospectiva etapei 32

Etapa cu numarul 32 din prima divizie germana de fotbal a gazduit cateva meciuri interesante precum Bayern Munchen-Bayer Leverkusen sau Stuttgart-Schalke 04,derby-uri traditionale ale fotbalului nemtesc.Surprize notabile nu s-au inregistrat,iar lupta pentru titlu pare mai stransa ca niciodata,datorita faptului 4 echipe se bat pentru castigarea Bundesligii.

Bayern Munchen-Bayer Leverkusen 3-0 Spectacol pe Allianz Arena!
Meciul cu cei din Leverkusen parea dificil pentru cei de la Bayern,care aveau nevoie disperata de cele 3 puncte pentru a ramane la egalitate cu liderul Wolfsburg.Insa gazdele au dominat de la un cap la altul acest meci,desi in prima repriza nu au reusit sa marcheze.Au marcat pentru bavarezi Toni(min.47),Ribery(min.59) si Podolski(min.71).Scor final 3-0 pentru Bayern,o victorie pe deplin meritata pentru cei din Munchen.

Rezumatul video:

Wolfsburg
-Borussia Dortmund 3-0 Echipa lui Magath ramane lider!
Un alt meci interesant dintre doua echipe ce pot fi considerate revelatiile sezonului.Wolfsburg poate fi considerata o candidata surpriza la titlu,in timp ce Borussia poate spera macar la un loc de Europa League.Bosniacul Dzeko a fost din nou intr-o forma de zile mari marcand o "dubla" in minutele 15 si 85.Celalalt gol a fost marcat de Grafite in minutul 47.Cu aceasta victorie echipa antrenata de Felix Magath ramane pe primul loc,la egalitate de puncte cu Bayern.

Schalke 04-VFB Stuttgart 1-2 Marica aduce victoria svabilor!
VFB Stuttgart continua sa confirme forma buna in care se afla.Dupa ce etapa trecuta i-au umilit pe cei de la Wolfsburg cu 4-1,svabii au invins o alta echipa de calitate in deplasarea de la Gelsenkirchen.Cacau a deschis scorul in minutul 15,insa croatul Rakitic a restabilit egalitatea in minutul 39.In repriza secunda VFB a atacat mai mult si a reusit sa inscrie prin Marica in minutul 54.Scor final 2-1 pentru Stuttgart care este de asemenea angrenata in lupta pentru titlu.

Celelalte rezultate au fost:

FC Koln-Hertha Berlin 1-2(Chihi min.90/Cicero min.42,Ebert min.53)

Karlsruhe-Hannover 96 2-3(Iashvili min.11,Stindl min.32/Pinto min.42,Forssell min.45,Balitsch min.64)

Arminia Bielefeld-TSG Hoffenheim 0-2(Welligton min.25,Salihovic min.82 din penalty)

Eintracht Frankfurt-Werder Bremen 0-5(Frings min.52 din penalty si 56,Tzilois min.60,Pizzaro min.62,Almeida min.77)

Energie Cottbus-Borussia Monchengladbach 0-1(Dante min.91)

Hamburg SV-VFL Bochum 3-1(Guererro min.15,Olic min.33 si 58/Freier min.71)