duminică, 3 mai 2009

Meci exceptional in finala Cupei Greciei:Olympiakos invinge AEK la penalty-uri

Aseara a a avut loc finala din Cupa Greciei care s-a disputat intre doua mari rivale:AEK Atena si Olympiakos Pireu.Cei de la AEK au avut un start fantastic de meci si dupa doar 8 minute conduceau cu scorul de 2-0 prin “dubla” marcata de catre Blanco.In repriza secunda cei de la Olympiakos revin in joc si restabilesc egalitatea prin golurile lui Derbyshire(min.46) si Cearense(min.70).Acelasi Derbyshire inscrie in minutul 90 si echipa din Pireu parea sa castige la limita acest meci.Insa Scocco egaleaza inainte de ultimul fluier al arbitrului si partida urma sa aiba prelungiri.

Din acest moment jocul a devenit unul foarte dur.In minutul 90 Kyrgiakos primeste cartonasul rosu direct.Galleti inscrie pentru Olympiakos,insa un minut mai tarziu este eliminat in urma unui fault deosebit de dur.Doua minute mai tarziu Panagapoulos este eliminat si echipa din Pireu ramane in 9 oameni.AEK profita si egaleaza Scocco in minutul 107.

Meciul avea sa fie decis la penalty-uri.Dupa o serie ce parea interminabila,Nikopolidinis apara sutul lui Pelletieri si Olympiakos castiga dupa ce se impune 15-14 la loviturile de la “11 metri”.Cei din Pireu castiga astfel cupa cu numarul 24 din istoria sa.