Meci de infarct pe Dan Paltiniseanu.......Poli-Farul 3-2

Poli Timisoara-Farul Constanta

Echipa timisoareana a avut de infruntat o echipa incomoda ,o echipa care inca spera sa evite retrogradarea.Asezarea echipelor a fost urmatoarea:
POLI:Pantilimon---Stancui-Nibombe-Luchin-Latovlevic---Maxim-Cisovski-Borbely-Abiodun---Bucur-Parks
Farul:Curca---Vukomanovic-Pahor-Patrascu-Matel---Gerlem-Rusmir-Teekloh-Bacila---Chico-Voiculet

Gazdele incep foarte bine meciul si preseaza inca din primele minute.Abiodun incearca in repetate randuri sa suteze la poarta lui Curca insa de fiecare data a fost blocat de catre fundasii adversi.In minutul 8 arbitrul Balaj dicteaza penalty in favoarea timisorenilor,in urma unui hent in careu.Bucur executa bine penalty-ul si inscrie pentru 1-0.Cisovski rateaza o ocazie mare de a marca in minutul 18 cand acesta scapa singur cu portarul oaspetilor,Curca.

Constantenii dau semne de revenire , iar Gerlem patrunde in doua randuri in careul gazdelor,insa fara a reusi ceva concret.Cisovski continua sa dicteze tonul la mijlocul terenului si da o pasa de exceptie cu exteriorul lui Bucur,care insa este blocat de Curca.In minutul 44 Gerlem executa o lovitura libera periculoasa,Pantilimon scapa mingea iar Rusmir marcheaza golul egalizator. Scorul la pauza era de 1-1 .

Repriza secunda a fost una si mai spectaculoasa,si incepe cu o schimbare:Curtean il inlocuieste pe Maxim.Curtean intra foarte bine in joc si in minutul 47 centreaza excelent lui Abiodun a carui lovitura cu capul este respinsa de curca in corner.In minutul 62 Curtean executa excelent un corner in urma caruia Teekloh marcheaza in proprie poarta.Timisoara trecea in avantaj insa nu pentru nu mult timp,10 minute mai tarziu fiind restabilita egalitatea prin golul marcat de Chico.Elevii lui Balint insa nu renunta si in minutul 72 Maghera deviaza norocos o minge lui Bucur care inscrie de la 4-5 metri de poarta.In minutul 81 Curtean suteaza foarte puternic de la 14 metri de poarta insa Curca respinge.In minutul 90 Rusmir le da emotii timisorenilor si inscrie,insa golul sau este anulat pe motiv de offside clar.Scor final 3-2 pentru Timisoara,un meci foarte spectaculos in urma caruia Timisoara trece pe locul 2 cu 55 de puncte si spera in continuare la titlu.