duminică, 17 mai 2009

Spectacol total in etapa 33 din Bundesliga!!!

Penultima etapa din Germania poate fi considerata cea mai spectaculoasa pana acum .Media pe meci a fost de peste 3 goluri cu un total de 29 de goluri in 9 meciuri.Hertha se poate considera iesita din lupta pentru titlu unde Bayern si Wolfsburg par principalele favorite,insa si cu Stuttgart putin in urma lor.

Borussia Dortmund-Arminia Bielefeld 6-0 Echipa lui Munteanu umilita la Dortmund!!!
Arminia avea mare nevoie de cele 3 puncte pentru a se salva de la retrogradare si sperau intr-o eventuala victorie la Dortmund.Insa Borussia a fost in mare forma si a inscris nu mai putin de 6 goluri prin Kehl(min.43 si 72),Hajnal(min.53),Valdez(min.69),Tinga(min.84),Zidan(min.87).Aceasta victorie ii asigura lui Dortmund un loc de Europa League,insa ii condamna pe cei din Bielefeld 80% la retrogradare.

Rezumatul video:

Hamburg-FC Koln 0-1 Victorie nesperata pentru oaspeti
Cei de la Hamburg iar au calcat stramb,de data aceasta pe teren propriu contra unei echipe mult mai slab cotate precum Koln.Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 9 de catre Erhet.Hamburg dezamageste pe acest final de sezon,in care la un moment dat pareau ca pot castiga titlul de campioana.

Hannover-Wolfsburg 0-5 Dzeko si Grafite din nou providentiali pentru Magath
Wolfsburg a castigat la Hannover in stil de mare campioana cu un scor umilitor in favoarea lor.Dzeko a fost din nou in mare forma,marcand un hat-trick(goluri in minututele 14,53,80).Brazilianul Grafite a jucat de asemenea excelent marcand o "dubla"(goluri in minutele 33 si 36).Wolfsburg pare in acest moment principala favorita la titlu.

Hoffenheim-Bayern Munchen 2-2
Bayern greseste chiar in in ultimele etape de campionat.O victorie la Hoffenheim i-ar fi mentinut la egalitate cu Wolfsburg iar totul era posibil in ultima etapa.Hoffenheim a demonstrat acest sezon ca se poate juca fotbal foarte spectaculos si eficient cu putini bani,fiind supriza placuta a Bundesligii in acest sezon.Pentru Hoffenheim a inscris Ba(min.21) si Eduardo(min.29) iar pentru Bayern Ribery(min.16) si Toni(min.44).

Celelalte rezultate au fost:

Bayer Leverkusen-Borussia Monchengladbach 5-0(Kiessling min.31,Helmes min.44,Castro min.68,Kadlec min.81,Dante min.87[autogol])

VFL Bochum-Eintracht Frunkfurt 2-0(Hashemian min.26,Klimowicz min.73)

Herta Berlin-Schalke 04 0-0

VFB Stuttgart-Energie Cottbus 2-0(Hitzlsperger min.19,Cacau min.78)

Werder Bremen-Karlsruhe 1-3(Almeida min.73/Stindl min.29 si 39,Iashvili min.55)