duminică, 10 mai 2009

Bundesliga-Retrospectiva etapei 31

Etapa cu numarul 31 din prima liga germana de fotbal a tinut sa reediteze semifinala 100% nemteasca dintre Werder Bremen si Hamburg,in urma careia cei din Bremen s-au calificat in finala.Suprizele notabile ale acestei etape pot fi considerate egalul Arminei pe terenul celor de la Leverkusen si infrangerea din deplasare a lui Schalke 04 contra lui Monchengladbach.

Bayer Leverkusen-Arminia Bielefeld 2-2 Egalul nimanui.
Cei de la Lerverkusen erau considerati favoriti la castigarea acestui meci insa lucrurile au stat cu totul altfel pe teren.Kiessling deschide scorul in minutul 21 insa peste un minut avantajul celor de la Bayer este anulat de autogolul lui Friedrich.Tesche inscria in minutul 39 din penalty,iar echipa lui Vlad Munteanu spera la victorie.Gazdelele au egalat in minutul 79 prin Helmes si au obtinut un punct nesemnificativ.Arminia ramane pe langa zona retrogradabila insa spera in continuare sa evite retrogradarea.

VFB Stuttgart-Wolfsburg 4-1 Careu de goluri pentru Gomez!!!
Lideri inaintea acestei etape erau cei de la Wolfsburg,care aveau nevoie mare de victorie pe terenul celor de la Stuttgart pentru a ramane pe primul loc.Insa elevii lui Magath au fost dominati complet de catre VFB iar Gomez a fost intr-o forma de zile mari.Acesta a marcat golurile in minutele 1,20,63 si 77.Golul de onoare al oaspetilor a fost marcat de catre Dzeko.Datorita golaverajului mai bun Wolfsburg ramane pe primul loc in Germania insa Bayern Munchen are de asemeni 60 de puncte,iar Stuttgart si Hertha sunt la unul respectiv doua puncte distanta de lider.

Rezumatul video al acestui meci:

Werder Bremen
-Hamburg 2-0
Dupa semifinala fantastica din semifinalele cupei UEFA,in urma careia cei din Bremen s-au calificat in finala cu 3-3 la general,a urmat confruntarea dintre cele doua echipe in campionat.Punctele erau vitale pentru Hamburg care inca spera la titlu.Insa Hugo Almeida a transat meciul in favoarea gazdelor,inscriind in minutele 34 si 49.Scor final 2-0 pentru Werder,rezultat care o scoate pe HSV din lupta pentru titlu.

Celelalte rezultate au fost:

Borussia Dortmund-Karlsruhe 4-0(Blaszczykowski min.25,Sahin min.62,Augusto min.71,Frei min.80)

Energie Cottbus-Bayern Munchen 1-3(Iliev min.44/Sosa min.23,Demichelis min.62,Podolski min.66)

Hannover 96-Eintracht Frankfurt 1-1(Bruggink min.9,Korkmaz min.62)

Hertha Berlin-VFL Bochum 2-0(Pantelic min.39,Rafael min.50)

TSG Hoffenheim-FC Koln 2-0(Salihovic min.58,Ba min.68)

Borussia Monchengladbach-Schalke 04 1-0(Colautti min.90)

Lupta pentru titlu ramane in continuare foarte stranse pentru titlu,iar patru echipe spera sa fie campioane la finalul sezonului.