duminică, 3 mai 2009

Bundesliga-Retrospectiva etapei 30

Etapa cu numarul 30 din prima liga germana a gazduit derby-ul pentru un loc de Europa League disputat intre Schalke 04 si Leverkusen si un alt derby,de data aceasta pentru titlu.intre Hamburg si Hertha Berlin.Singura surpriza notabila poate fi considerata remiza dintre Arminia si Stuttgart,in conditiile in care cei din Bielefeld se zbat sa evite retrogradarea iar cei de la VFB se bat pentru titlu.

Arminia Bielefeld-VFB Stuttgart 2-2 Munteanu aduce un punct nesperat gazdelor!!!
Svabii veneau la Bielefeld cu scopul clar de a castiga acest meci,iar misiunea lor parea usoara in conditiile in care gazdele se aflau pe loc retrogradabil.Totodata aveau nevoie de cele 3 puncte pentru a tine ritmul cu celelalte candidate la titlu.Partida incepe furtunos iar inca din minutul 4 VFB trece in avantaj prin golul fundasului central Delpierre.Gazdele egaleaza in minutul 30 prin Katongo,insa 5 minute mai tarziu Hitzlsperger inscrie si ii readuce pe oaspeti in avantaj.Stuttgart a continuat sa preseze insa in minutul 68 cei de la Arminia inscriu prin Vlad Munteanu.Pana la urma meciul s-a terminat 2-2,un egal ce nu ajuta pe nimeni.Cei din Bielefeld raman in continuare pe primul loc retrogradabil,iar VFB pierde doua puncte pretioase in lupta pentru titlu.

Schalke 04-Bayer Leverkusen 1-2
Acest meci a fost unul foarte alert,cu multe faze de poarta insa foarte fragmentat datorita jocului care a parut uneori prea dur.Prima repriza a fost dominata clar de Bayer care a punctat de doua ori prin Helmes(min.9) si Augusto(min.26).In repriza secunda gazdele au incercat sa revina insa au reusit sa marcheze o singura data prin Kuranyi in minutul 87,cand lucrurile erau deja clare.Scor final 2-1 pentru Leverkusen care spera in continuare la participarea intr-o cupa europeana.

Wolfsburg-Hoffenheim 4-0 Hat-trickul lui Dzeko aduce victoria gazdelor!!!
Echipa gazda avea mare nevoie de victorie pentru a pastra macar diferenta de 3 puncte fata de principalele sale urmaritoare si pentru a ramane lider in Bundesliga.Primele 45 de minute au fost dominate de elevii lui Magath care totusi nu au reusit sa inscrie.Repriza secunda a fost mult mai animata iar Edin Dzeko a fost in mare forma marcand un hat-trick(goluri in min.66,74,78).Beck a fost eliminat in minutul 88 pentru al doilea cartonas galben primit iar un minut mai tarziu Grafite a inchis tabele la 4-0 pentru gazde care raman lideri in Germania.Hoffenheim coboara pe locul 9.

Celelalte rezultate au fost:

VFL Bochum-Hannover 96 0-2(Bruggink min 12,Balitsch min.32)

Bayern Munchen-Borussia Monchengladbach 2-1(Schweinsteiger min.33,Altintop min.42/Daems min.38 din penalty)

Eintracht Frankfurt-Borussia Dortmund 0-2(Zidan min.80,Bellaid min.84 autogol)

Karlsruhe-Energie Cottbus 0-0

FC Koln-Werder Bremen 1-0(Novakovic min.61)

Hamburg-Hertha Berlin 1-1(Jansen min.8/Kacar min.66)